Top 10 atrakcija
Spektakularna priroda, aktivni odmor, vrhunski zalogaj, odlična zabava, dobro društvo i poznata slavonska gostoljubivost – puno je dobrih razloga zašto navratiti u Požeško – slavonsku županiju. Destinaciju u kojoj su jesen i zima u bojama zlata, a takvo je i gostoprimstvo domaćina.
U duhu plemićke tradicije provozajte se jedinstvenim parkom u fijakeru, lagano, uz četverotaktni hod elegantnih lipicanaca iz Državne ergele Lipik.
Izletište je udaljeno manje od desetak minuta vožnje od Pakraca, živopisnog grada koji je u srednjem vijeku imao jednu od najcjenjenijih europskih moneta.
Bećarac je više od tradicionalnog napjeva, nedjeljiv je dio slavonskog stila života, intrigira muzikologe, etnologe, sociologe, psihologe, jezikoslovce…, a kreativni Pleterničani od njega su napravili brend.
Na Trgu je crkva sv. Duha s jednim od najvećih romaničkih portala iz 13. stoljeća i grobom slavnog fra Luke Ibrišimovića Sokola, osloboditelja Požege od Osmanlija te gotička crkva sv. Lovre s impresivnim freskama iz 14. stoljeća.
Pomiču se granice između stvarnosti i mašte, vrijeme poprima posve novu dimenziju, putuje se milijunima godina u prošlost kad su gore Psunj, Papuk i Krndija bili otoci.
Najljepša planina Slavonije, tako Papuk nazivaju planinari, pustolovi, avanturisti, prirodoslovci, izletnici, brdski biciklisti, slobodni penjači, paraglajderi, ljubitelji prirode…
Kako se nekad živjelo u Požegi, koja su se jela pripremala, s kim su „ljubovali“ znameniti Požežani, koji su pothvati proslavili baruna Trenka, otkud fra Luki Ibrišimoviću nadimak Sokol?
Na ostacima cistercitske opatije Vallis Honesta de Gotho, isusovci su u 18. stoljeću izgradili impozantni barokni dvorac, a imanje je vrhunac doživjelo u vrijeme obitelji Turković.
Graševinu morate kušati! Najrasprostranjenija bijela sorta toliko se udomaćila u Hrvatskoj da je mnogi stručnjaci smatraju autohtonom, na području Požeško-slavonske županije daje vrhunske rezultate.
Legenda kaže da ga je isplakala sestra Danica, jer su njena braća Petar i Jakob bili užasno zli ljudi. Prema drugoj legendi ime je dobilo po sovama. Zovu ga i Modrim okom Slavonije. Čarobno Sovsko jezero nalazi se na šumovitim sjevernim padinama Dilja, a oblikom i tamnom zelenom bojom, koja se na trenutke prelijeva u modru, podsjeća na oko.