Požeško-slavonsku županiju vole ljubitelji vina i outdoor aktivnosti

04.11.2022

Požeško-slavonsku županiju vole ljubitelji vina i outdoor aktivnosti. Tu ćete otkriti ljepotu graševine od pjenušca do predikata, a ako ste rekreativac ili sportaš, nećete propustiti šumske staze prekrasnog Papuka.

Ono što su Burgundija i Bordeaux za Francusku, Kutjevo je za Hrvatsku. Tamo je tradicija vinarstva i vinogradarstva duga više od 700 godina, još otkada su cisterciti 1232. izgradili najstariji vinski podrum u ovom dijelu Europe. U njemu su i podrumi najpoznatijih imena na hrvatskoj vinskoj sceni, uz vina su vezane legende i priče, a iako nema znanstvenog utemeljenja da na njegovu kvalitetu utječu meridijani i paralele, možda nije slučajno da Kutjevom prolazi 45,3 paralela, ista ona koja povezuje glasovite vinske destinacije Piemont, Val du Rhone, Oregon i već spomenuti Bordeaux.

OMILJENA GRAŠEVINA

Uz nadaleko poznato Kutjevo, Požeško-slavonska županija može se pohvaliti s još dva vinogorja: Požega-Pleternica i Pakrac, a s ukupno tridesetak vinarija pravi je mali raj za vinoljupce, osobito one kojima je graševina omiljena sorta, jer nigdje kao na ovom području graševine nemaju tako širok spektar u stilistici.

"Naša vinogorja nisu samo vrhunske eno-gastro destinacije, nego i atraktivna izletišta kojima prolaze biciklističke, planinarske i pješačke staze. Kontinuirano podizanje kvalitete usluge, objedinjavanje raznih sadržaja i povećanje broja smještajnih kapaciteta posljednjih nekoliko godina utjecali su i na značajni rast turističkog prometa pa smo referentnu 2019. premašili za više od 40 posto", ističe Maja Jakobović, direktorica Turističke zajednice Požeško-slavonske županije.

OTOCI U PANONSKOM MORU

Stanovnici ove županije gorštaci su među Slavoncima, na njihovu je području pet gora, pa ovdje padaju sve predrasude o Slavoniji kao nepreglednoj ravnici. Nekad su ove slavonske planine bili otoci u Panonskom moru oko kojih su plivali morski psi, a o tome svjedoči impresivan postav u Kući Panonskog mora u Velikoj, na ulazu u Park prirode Papuk.

Ovo planinsko mjesto turističko je središte Slavonije, u njemu je eko kamp, atraktivni adrenalinski park, a prošle je godine na veselje malih Slavonaca i njihovih roditelja otvoren Aquapark Shhhuma, investicija vrijedna 6 milijuna eura. Kada druga i treća faza projekta budu završene, ukupne vrijednosti 21 milijun eura Slavonija će dobiti hotel s četiri zvjezdice i 101 sobom te zatvorene bazene.

Na pitanje što još posjetiti u Požeško-slavonskoj županiji Maja Jakobović izdvaja suvremeni multimedijalni Interpretacijski centar Terra Panonicu i Muzej bećarca u Pleternici, Državnu ergelu u Lipiku i kompleks kurije Janković u Pakracu, gradiću u kojem je u 13. stoljeću bila smještena prva kovnica novca.

A kuće za odmor i vile u Novom Zvečevu odličan su izbor za smještaj. Odmor za dušu u srcu Papuka.

Postavke pristupačnosti