U Zlatnoj Slavoniji zima nikad nije bila atraktivnija

05.12.2022

Iz godine u godinu sve bogatija turističkim sadržajima, Zlatna Slavonija ove zime pripremila je još nekoliko snažnih aduta među kojima je i drugo izdanje adventske „Ninine čarobne Shhhume“ te multimedijalni Muzej bećarca u Pleternici, čije otvorenje se očekuje do kraja 2022. godine. Prava zabava za čitavu obitelj, a za one koji uživaju u vrhunskim vinima i planiraju predah s omiljenim društvom, vinarije u vinogorjima Kutjevo, Požega-Pleternica i Pakrac, uvijek su dobar odabir.

Adventska čarolija na Papuku
Više od 20 adventskih kućica s neodoljivim zalogajima i proizvodima s lokalnih OPG-ova podsjetit će vas na djetinjstvo i blagdanske stolove naših baka. Miris kuhanog vina, sjajan glazbeni program uz poznate hrvatske i regionalne izvođače, svakodnevni posjet Djeda Mraza i brojna iznenađenja – sve je spremno za još jednu „Nininu čarobnu Shhhumu“ u Velikoj.
Ovaj adventski festival u srcu Slavonije otvara se 6. prosinca, na veselje najmlađih - baš na blagdan Svetog Nikole, i traje sve do 6. siječnja. Iako je ovo tek njegovo drugo izdanje, zahvaljujući bogatoj i sjajno organiziranoj prošlogodišnjoj premijeri postao je iznimno popularan među Slavoncima i gostima.
Ove godine vraća se još veći i atraktivniji s posebnim naglaskom na zabavi za klince. Njih ove godine očekuje dječja zona s klizalištem na oko tristotinjak četvornih metara, gastro kućica s dječjim jelovnikom te prostor za vesele animacije i kazališne predstave. Vile, vilenjaci, maskote i najdraži djedica na svijetu…, savršena pozivnica za obiteljski provod.
Adventska čarolija na Papuku otvorena je svaki dan od 17 sati. Ulaz je besplatan, osim 28. prosinca za vrijeme održavanja koncerta.

Muzej bećarca u Pleternici
Od tradicionalnog napjeva do hrvatskog brenda, posebno nakon što je svoje mjesto našao na UNESCO listi zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara - tako bi se ukratko mogla opisati priča o bećarcu po kojem je Slavonija nadaleko poznata. No, samo u Pleternici bećarac ima svoj trg, a tek što nije otvorio i Muzej bećarca, suvremeni Interpretacijski centar, nakon Terra Panonice, drugi u ovom gradu podno Požeške gore i Dilja.
Plodne slavonske njive, izorane brazde, zlatna pšenica, pokošene livade, a iznad svega pjesma, sve se to prema ideji projektanta Andrije Rusana isprepleće od Trga do Muzeja. Savršen spoj moderne arhitekture, suvremene tehnologije, nostalgične prošlosti i tradicije, koja se nigdje tako ne poštuje i ne čuva kao u Slavoniji.
U Muzeju bećarca otkrit ćete sve o ovom napjevu koji se i danas živi i neraskidivi je dio slavonskog identiteta. Opjevava sve životne situacije, a tu ćete ga doživjeti na posve drugačiji način. I danas intrigira muzikologe, kao fenomenu kroz povijest su mu pristupali sociolozi, psiholozi i jezikoslovci.
Originalnim i autentičnim prostorom dominiraju crna, zlatna i zelena, podsjećaju na polja, graševinu i boje s pleterničkog narodnog veza pričajući priču o bogatoj baštini Zlatne Slavonije.

Vina Zlatne Slavonije
Više od 700 godina tradicije vinogradarstva i vinarstva, još otkada su cisterciti 1232. izgradili vinski podrum u Kutjevu - najstariji u ovom dijelu Europe, poznati vinari, nagrađivana vina među kojima se posebno ističe graševina, tridesetak kušaonica i podruma na čak tri vinske ceste - Požeško-slavonska županija jedna je od najatraktivnijih vinskih destinacija u Hrvatskoj.
Sjajan odabir za putovanje volite li vrhunska vina, prekrasne pejzaže i ambijentalna slavonska mjesta, a ako ste ljubitelj dobrih zabava predlažemo posjet Kutjevu za popularno Vincelovo, na dan svetog Vinka, 22. siječnja, kada službeno započinje nova vinogradarska godina.
Ono što su Burgundija i Bordeaux za Francusku, Kutjevo je za Hrvatsku, a iako nema znanstvenog utemeljenja da na kvalitetu vina utječu meridijani i paralele, možda nije slučajno da ovim slavonskim vinorodnim gradićem prolazi 45,3 paralela, ista ona koja povezuje glasovite vinske destinacije Piemont, Val du Rhone, Oregon i već spomenuti Bordeaux.

Postavke pristupačnosti