Naš plan za izlet ovog vikenda ima osam stanica. Evo kako ćemo ih sve obići u jednom danu

11.04.2023

Proljeću se uvijek veselimo kao djeca. I pri tome se rijetko sjetimo koliko frustrirajuće vremenske prognoze mogu biti. Isplaniramo cijeli vikend vani kako bismo u petak navečer sve otkazali zbog iznenadne kiše. Ili pak sasvim odustanemo od planova pa nas iznenade predivna i sunčana dva dana. Zato smo odlučili pripremiti plan za zadnji čas za sve vas kojima je potreban cijeli itinerar u pet minuta.

Osmislili smo super jednodnevni izlet u srce Požeško-slavonske županije, riznice hrvatske kulture i povijesti. Zlatna Slavonija krije toliko zanimljivih destinacija koje obavezno morate obići, a dan valja započeti obilaskom Požeške kuće u, pogodili ste, Požegi. Krenite odmah, a po putu pročitajte što vas još čeka kroz dan.

Vožnja na ‘pijanom’ biciklu

Što ondje ima za vidjeti? Zaista mnogo toga. Naime, ovaj Centar za posjetitelje se sastoji od izložbenog prostora gdje možete vidjeti stalne eksponate koji su podijeljeni po cjelinama.

Primjerice, jedna je cjelina posvećena barunu Franji Trenku, poznatom vojskovođi specifične naravi koji je, prema legendama, dva puta izbjegao smrtnu kaznu i bio više od stotinu puta u dvobojima.

U Požeškoj kući naići ćete i na ‘pijani’ bicikl, na koji možete sjesti i provozati se ulicama Požege. Simulaciju će pokrenuti senzori koji se nalaze u košari instalacije. Samo je potrebno ulaznicu u muzej koja je u obliku plutenog čepa, staviti na jednu od boca vina u košari.

Nakon toga se uputite u suvenirnicu i podrum. Ondje pak možete naučiti nešto više o vinu i čokoladi koji su postali dio identiteta grada.

Šetnja uz Orljavu

U Pleternici, oko 15 minuta vožnje od Požeške kuće, nalazi se Interpretacijski centar Terra Panonica, a preko puta njega je i Muzej bećarca. Interpretacijski centar se nalazi u zgradi nekadašnjeg kina, a ondje možete uskočiti u vremeplov i otputovati 24 milijuna godina u prošlost, u vrijeme kada je Slavonija bila tek dno Panonskog mora.

Pomoću naočala koje vam pružaju iskustvo virtualne realnosti, možete naučiti i nešto više o životinjama te biljkama tamošnjeg kraja. A ako želite protegnuti noge, uputite se i poučnim stazama. Jedna vodi od centra do gradskog parka, a druga uz Orljavu do hipodroma.

Bećarske karaoke

U Muzeju bećarca pak možete saznati sve o povijesti slavonskog deseteračkog napjeva koji je 2011. godine uvršten na UNESCO popis nematerijalne kulturne baštine.

Muzej je multimedijski oblikovan, tako da osim vizualnih eksponata poput narodnih nošnji, možete i preko slušalica čuti kako bećarci zvuče.

Osim toga, možete se prijaviti i za bećaraske radionice i okušati se u sviranju tamburice samice, bisernice, brača, bugarije i basa ili pak pjevanju zaraznih, bećarskih stihova.

Nešto pod 45

Nakon obilaska, odnosno putovanja u prošlost istoka Hrvatske, valja nešto i zameziti. A gdje je bolja hrana i vino nego u Slavoniji? Tamošnji kraj obiluje restoranima koji nude domaće delicije. Njih se mora probati. To je, u prvom redu, kulen, a uz bok njemu su kulenova seka, čvarci, kobasice i slanina.

Ovi suhomesnati specijaliteti se u Slavoniji, ali i šire, jedu u svakoj prilici – u svatovima, ali i manjim druženjima, kao predjelo, a nekad i glavno jelo. Njihova tajna leži u kvalitetnom mesu koje se dobiva od autohtone vrste, odnosno slavonske crne svinje. Režu se, dakako, pod 45 stupnjeva.

Uz njih super odgovaraju i domaći slavonski sirevi koji su svježe dimljeni, a postoje razne varijacije: s bučinim sjemenkama, vlascem, orasima, crvenom paprikom i slično.

 

Zalazak sunca uz dobru čašicu

Okusi hrane se savršeno stapaju s raznim vinima, a znamo već kako je Slavonija domovina graševine. To je tamošnja najpoznatija sorta grožđa koja se može naći u gotovo svakom slavonskom vinogradu.

kušaonicama možete doznati nešto više i o drugim slavonskim vinima, legendama koje se uz njih vežu te koliko je potrebno truda i pažnje da ona nastanu. Uz to, nema romantičnije večeri od one s kojom dočekamo zalazak sunca uz dobru čašicu rajskog rizlinga, silvanca, merlota, muškata ili pak chardonnaya.

Misteriozna 45,3 paralela

Kad već pričamo o vinima, ne smijemo zaboraviti spomenuti grad Kutjevo. U čast graševine se svake godine krajem proljeća ondje održava i Festival graševine na glavnom trgu koji prigodno nosi naziv Trg graševine, a od Pleternice je udaljen, također, petnaestak minuta vožnje.

Zanimljivo je što, geografski gledano, kroz njega prolazi 45,3 paralela. Ona pak povezuje poznate svjetske vinske destinacije Piemont, Val du Rhone, Bordeaux i Oregon. Slučajnost? Rekli bismo da nije.

Podrum iz 1232. godine

U Kutjevu posjetite podrum u Ulici kralja Tomislava star 800 godina koji čuva bogatu vinogradarsku tradiciju iz Slavonije. To je najstariji vinski podrum u ovom dijelu Europe.

Ondje možete degustirati razna vina i vidjeti najveću bačvu od slavonskog hrasta u kojoj se čuva graševina. U sklopu spomenutog najstarijeg podruma nalazi se jedinstveni Trezor 1232 sa 40 bačava premium serije vina.

Riječ je o ekskluzivnom mjestu na kojem možete ostaviti na čuvanje jedno od kutjevačkih premium vina iz linija Koria, de Gotho i Maximo, odnosno deponirati odabrano vino u optimalnim uvjetima u jednom od 1232 trezorska mjesta.

Kuća Panonskog mora

Zaokružite izlet u Požeško-slavonsku županiju obilaskom Kuće Panonskog mora. Nalazi se u mjestu Velika, a do tamo vam od Kutjeva treba manje od dvadesetak minuta vožnje automobilom.

Kuća je koncipirana kao posjetiteljsko-edukativni centar pa zato počinje prezentacijom o prošlosti Zemlje gdje se, između ostalog, spominje nestanak i živi svijet Panonskog mora. Posebno je obožavaju djeca jer se nakon prezentacije mogu igrati u pijesku obale Panonskog mora.

 

Kviz znanja i zeleni labirint

Također, posjetiteljima su najzanimljiviji izlošci fosila koji su pronađeni na Papuku poput okamenjene školjke, puževa, koralja, kralježaka dupina, zubi morskog psa, fosilnog lišća, čeljusti nosoroga i slično.

Centar ima i vanjski prostor gdje se mogu vidjeti razne skulpture poput simboličnog prikaza stvarne veličine morskog psa, ali i zeleni labirint znanja s pitalicama.

U sklopu suvenirnice pak možete provjeriti jeste li naučili nešto novo i riješiti geokviz ili napraviti selfie za uspomenu s pozadinom u kojoj se nazire Panonsko more. Posjetite Zlatnu Slavoniju i stvorite uspomene za pamćenje.

 

Izvor: Telegram

Postavke pristupačnosti